Alltså… Den här skolbiblioteksdebatten som har poppat upp. KB rapporterar att bara hälften av landets skolelever har tillgång till ett skolbibliotek. Det låter ynkligt, såklart, men vad innebär det egentligen? Jag är inte så säker på att vi hade något skolbibliotek i min 1-6-skola, men en större bokmal än mig fick man nog leta efter. Allt handlar inte om skolbibliotek, och framför allt inte om antalet skolbibliotek.
En lärare jag känner jobbar på en liten friskola, där man nyligt har varit tvungen att avsätta en inte helt obetydlig summa för att köpa in rätt antal böcker och ställa i ordning ett rum där de kan stå och vara katalogiserade. Fint. Men alla elever hade redan innan tillgång till e-böcker på läsplatta och ortens bibliotek på gångavstånd. Det räckte dock inte. Alla skolor, oavsett storlek och behov, ska ha bibliotek.
Jag är absolut av åsikten att det är mycket bättre med bra bibliotek än många bibliotek. Det kan inte anses vara rimligt att ha bemannade bibblor på hur små skolor som helst. Lärare har ett slitsamt jobb och får en pinsamt låg ersättning och vidare är det inte alla skolor som kan erbjuda särskilt mycket resurser till undervisningen. Man kan fråga sig om skolor ska vara så små och ha så knappa resurser, men det är en helt annan fråga. Nu, när det nu råkar finnas små skolor, är det minsta man kan begära att de får slippa att bränna pengar på bibliotek, som har små utsikter att bli något annat än oinspirerande bokrum där pappersböcker står och samlar damm. Jag tycker att Sverige behöver färre skolbibliotek.
[…] I någon mening hoppas jag också att man tänker lite vidare än att bemanna varje skolbibliotek. Som jag har skrivit tidigare så tycker jag att det är absurt att varje liten skola måste ha en skolbibliotek (det står i […]
Eller också är det så att Sverige behöver BÄTTRE skolbibliotek, som tillåts vara mer än de där dammiga rummen du skriver om. Skolbiblioteket ska vara en pedagogisk resurs som verkligen används i skolan, det är det som är tanken bakom lagen. Ett bra skolbibliotek arbetar både med elevernas läsning och deras informationskompetens, dvs hur de ska hitta och använda information.
Det finns inget rätt antal böcker, däremot är det viktigt att biblioteket har fräscha och intressanta böcker som lockar till läsning i tillräckligt stor mängd samt bra facklitteratur och tillgång till andra informationskällor som lämpliga databaser. Biblioteket är mer än ett rum, det är en funktion och dess viktigaste tillgång är SKOLBIBLIOTEKARIEN som kan lotsa eleverna i både det fysiska och virtuella biblioteket. Skolbiblioteket är inte något som står utanför skolans vanliga uppgifter, det bör vara en central del av skolans verksamhet kopplad till de flesta ämnen. Så inte färre skolbibliotek utan satsa på utveckling och anställ kompetenta skolbibliotekarier!
Att du själv inte minns något skolbibliotek men ändå blev storläsare är ju jättebra. Förmodligen hade du någon i familjen som visade vägen in i läsningens värld. Det är det dock inte alla som har. Vilka förutsättningar ska de få?
Ja, visst, men allt har ett pris. Gärna bra skolbibliotek, men först pengar till lärare och läromedel! I små skolor skär man i både läromedel och lärartäthet. För mig låter det orimligt att skära ännu mer för att kunna lägga pengar på bibliotek med bibliotekarie. Informationssökning kan läras ut på annat sätt och elever kan inspireras till läsning någon annanstans än på skolans egen bibbla. Det är inte hugget i sten att skolbibliotek är den bästa lösningen för alla skolor.
För att ge en bra upplevelse använder vi teknik som cookies för att lagra och/eller komma åt enhetsinformation. När du samtycker till dessa tekniker kan vi behandla data som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats. Om du inte samtycker eller om du återkallar ditt samtycke kan detta påverka vissa funktioner negativt.
Funktionell
Alltid aktiv
Den tekniska lagringen eller åtkomsten är absolut nödvändig för det legitima syftet att möjliggöra användningen av en specifik tjänst som uttryckligen begärts av abonnenten eller användaren, eller för det enda syftet att utföra överföring av en kommunikation över ett elektroniskt kommunikationsnät.
Alternativ
Den tekniska lagringen eller åtkomsten är nödvändig för det legitima syftet att lagra inställningar som inte efterfrågas av abonnenten eller användaren.
Statistik
Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för statistiska ändamål.Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för anonyma statistiska ändamål. Utan en stämningsansökan, frivillig efterlevnad från din Internetleverantörs sida, eller ytterligare register från en tredje part, kan information som lagras eller hämtas endast för detta ändamål vanligtvis inte användas för att identifiera dig.
Marknadsföring
Den tekniska lagringen eller åtkomsten krävs för att skapa användarprofiler för att skicka reklam, eller för att spåra användaren på en webbplats eller över flera webbplatser för liknande marknadsföringsändamål.
Lämna ett svar