Fängelse

Fängelse är en kort liten samling med haikudikter av Tomas Tranströmer. Han skrev dikterna 1959 och gav dem till vännen Åke Nordin, som då jobbade på Hällby ungdomsfängelse.

De nio dikterna kretsar kring livet på en anstalt med ständig längtan till andra sidan muren och försök att få tiden att gå. Det lyser också igenom att det är unga personer som är frihetsberövade: det sparkas boll och en rymling grips i kantarellskogen.

Trots att samlingen inte består av särskilt många rader, så tycker jag att de uttrycker väldigt mycket. Gillade den!

Boken finns i samlingsvolymen Dikter och prosa 1954-2004, som bland annat finns att köpa hos Bokus och Adlibris.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

2 reaktion på “Fängelse

    1. Linnea Inläggsförfattare

      Ja, verkligen! Hittills tycker jag bäst om hans haiku, men snart har jag läst hela samlingsvolymen med hans dikter. :)

      Reply

Kommentera

E-postadressen publiceras inte.

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>