Kristuslegender av Selma Lagerlöf

Bokens författare: .

Inlägg postat

Kristuslegender, av Selma Lagerlöf, är en lättläst (faktiskt!) klassiker av en av våra största svenska författare genom tiderna och en bok för den som, kristen eller ej, också är det minsta fascinerad av Jesus.

Kristuslegender är en novellsamling av Selma Lagerlöf och som titeln antyder spelar Jesus en viktig roll i boken. Själv är jag inte kristen, men självklart känns många personer och händelser ändå igen i dessa sagor. Jag vet inte hur mycket i den här boken som bygger på sådant som faktiskt står i Bibeln och hur mycket som Lagerlöf själv har hittat på, men det spelar kanske ingen roll. Jag skulle inte vilja påstå att det här är en bok som man läser för att lära sig mer om kristendomen eller om Jesus, utan det är en bok som ska läsas som just en novellsamling, där traditionellt kristna värderingar, som kärlek och ödmjukhet, står i fokus. Med en fet varning för att det finns minst en djupt rasistisk novell i den här boken. Jag vet inte om vi kanske ska skylla på att boken är 111 år gammal och att Lagerlöf var ett barn av sin tid?

Jag tycker att det här var en trevlig lyssning. Ljudboksutgåvan är inläst av Annik Reuter, som läser väldig tydligt och långsamt, som en riktig sagoberättare. Jag tror att man antingen kan bli galen på inläsningen eller så tycker man att den är kanon. Jag hör till de sistnämnda. Jag tror faktiskt inte att jag hade gillat den här boken ens hälften så mycket om jag hade läst den själv eller om någon annan hade varit uppläsare. Det är något med den omsorgsfulla tydligheten som gör att berättelserna faktiskt går in och inte passerar som sagor man har hört förut, vilket det ju faktiskt på många sätt är.

Kristuslegender

Kristuslegender gavs ut första gången 1904 av Bonniers. Jag har lyssnat på den i uppläsning av Annik Reuter, i en utgåva från Svenska ljud classica 2014. ISBN: 9789176390771. VIll du läsa boken digitalt finns den hos Projekt Runeberg och Litteraturbanken.

Selma Lagerlöf

Selma Lagerlöf (1858–1940) var en svensk författare. Under sin tid hann hon både belönas med Nobelpriset i litteratur (som första kvinna) och själv bli invald i Svenska Akademien (även där som första kvinna). Hon debuterade vid 33 års ålder med boken Gösta Berlings saga och skrev sedan både romaner och noveller. Selma Lagerlöfs hem, Mårbacka, är öppet för besökare. Mer information om Selma Lagerlöf och hennes verk kan t.ex. hittas hos Selma Lagerlöf-sällskapet.


Kommentarer

5 svar till ”Kristuslegender av Selma Lagerlöf”

  1. Profilbild för
    Anonym

    boken innehåller en del verkliga personer, exempelvis Sofie Elkan.

    1. boken innehåller en del verkliga personer, exempelvis Sofie Elkan.

      1. Jaså? I vilken roll då?

  2. En bra uppläsare kan verkligen få en att uppskatta en bok man inte skulle ha tagit sig igenom om man läst själv. Så var det för mig med Buddenbrooks i somras. Riktigt långsam uppläsning känns dock lite avskräckande … Särskilt eftersom jag inte är något fan av Lagerlöf.

    1. Ja, uppläsaren är verkligen jätteviktig! Jag lyssnade på Snabba cash i uppläsning av Morgan Alling och tyckte att den var tokbra. Det hade jag nog inte tyckt om jag läst själv..

      Vad gäller Lagerlöf så tycker jag att hon är lite ojämn. Om man får säga så. 😮 Kejsarn av Portugallien och Jerusalem tycker jag är fantastiska. T.ex. Gösta Berlings saga tycker jag är helt obegriplig.. 😮

Lämna ett svar