Så är det kanske dags att summera läsåret 2008. Jag har min fina boklista i tryggt förvar på en helt annan dator, i en helt annan stad, men jag har ändå lyckats få ihop någon slags lista över årets böcker. Saknas det någon bok var den förmodligen inte så läsvärd när allt kommer omkring. 😉 I år har jag läst 39 olika böcker (1 av dem har jag läst på både franska och svenska). Det får väl anses vara ganska duktigt av mig, med tanke på att jag periodvis bara har läst kurslitteratur. Jag tänkte ägna det här inlägget åt att lyfta fram några böcker som jag tycker är värda lite extra uppmärksamhet.
Årets bästa
Svår fråga! Jag började året med att läsa julklappsboken Harry Potter och dödsrelikerna och det var givetvis en kul läsupplevelse. Jag tyckte Harry Potter-böckerna var överskattade när de första kom, men de har växt i mina ögon och det var nästan lite sorgligt att till slut vända det sista bladet i den avslutande boken. Jag tycker att Rowling avslutade berättelsen på ett bra sätt. Historien om Harry Potters kamp mot det onda var spännande fram till slutet och ingenting hastades över för snabbt.
En annan bok som jag verkligen minns är Vinterskola/La classe de neige av Carrère. Den går i ett långsamt tempo och en obehaglig stämning byggs upp genom hela boken på ett skickligt sätt. En riktigt otäck bok utan att för den skull innehålla tröttsamma mordscener eller annat i klartext.
Joyce Carol Oates är också mästerlig på att skriva böcker som man minns långt efteråt. Av de Oates-böcker som jag har läst i år fick Mörkt vatten högst betyg, men såhär i efterhand är det Älskad, saknad jag minns bäst och känner mest för. När man läser boken känner man verkligen för huvudpersonen som bearbetar sorgen efter sin bortgångna mamma och samtidigt försöker att vara stark nog att ta sig ifrån ett omöjligt förhållande.
En annan bok som jag har läst och verkligen uppskattat i år är CoetzeesOnåd. Välberättat om apartheid och hur livet förändras för David när han får sparken och flyttar till sin dotter, som visar sig leva i otrygghet på landet, där blodsband får grannarna att hålla varandra om ryggen när otäcka saker händer.
Ytterligare en favoritbok, som jag fann i år, är den debuterande PesslsFördjupade studier i katastroffysik. Den var både rolig, galet spännande och på sätt och vis lite hård och otäck. Framför allt gillar jag hur den berättas och alla roliga referenser den innehåller. En författare jag vill läsa mer av!
Årets charmigaste
Här kommer jag direkt att tänka på två böcker, som kanske inte har så mycket gemensamt egentligen, men som jag ändå förknippar lite med varandra. Den första är Den besynnerliga händelsen med hunden om natten och den andra är Extremt högt och otroligt nära. Den förstnämda handlar om en autistisk pojke som letar efter den som mördade grannens hund och den andra handlar om en pojke som letar igenom hela New York efter låset till en nyckel, som har tillhört hans far. Två berättelser om två udda pojkar! Otroligt svårt att inte charmas av faktiskt!
En annan serie, som jag har fastnat för är såklart Ragdesböcker om familjen Neshov och hur deras liv vänds upp och ner när den gamla mamman på släktgården dör och ingenting plötsligt är som förut. De två första böckerna är Berlinerpopplarna och Eremitkräftorna.
Årets roligaste
Marley och jag är en fantastiskt fin och otroligt rolig berättelse om livet med en helt galen hund. Igenkänningsfaktorn är hög om du också har ett husdjur! Kalla det vad fan du vill är kanske ingen humorbok i sig, men är ändå en rolig bok om att vara invandrare i dagens Sverige.
Bästa relationsböckerna
Jag brukar inte gilla romantiskt tjaffs, men att relationer nästan alltid finns med i böcker som ett tema har jag såklart ingenting emot. En del böcker är till och med fantastiskt bra. Annika Thors vuxenromansdebut Motljus är en riktigt bra bok om att tveka i ett förhållande när gamla minnen av tidigare romanser flammar upp. En av årets bästa böcker om du frågar mig! Jag älskar Thors enkla, uttrycksfulla språk och den inre resa hon förmedlar.
En annan bok nog kan sägas hamna i denna kategori är Stendagböckerna, där läsaren får följa Daisy genom hela hennes liv. Ingen actionbok direkt! Men det är otroligt spännande att få följa ”en alldeles vanlig” människa genom livet.
Mest gripande böckerna
Här hamnar helt klart Hosseinis obehagligt närvarande bok om våldet i Afghanistan: Flyga drake. Omöjligt att inte beröras (och störas!) av!
Bästa barn- och ungdomsböckerna
Kiffe kiffe demain är en av årets bästa böcker! Har man glömt hur det var att vara tonåring och kär och förvirrad och ha en massa funderingar över vad man ska göra efter skolan så minns man allt när man har läst den här boken. Det är en kul och igenkännande bok om Dorias uppväxt i en fattig Parisförort.
På ett helt annat tema är Gaarders bok Spelkortsmysteriet. Här får läsaren följa med en pojke på resa genom Europa och på vägen hinner många filosofiska tankar väckas. Vad är ödet till exempel? Spännade och tankeväckande!
Det känns som att jag kunde fortsätta i all oändlighet med att räkna upp bra böcker från årets skörd. Det finns åtminstone en handfull till som är väl värda att läsa i alla fall, men jag tror jag nöjer mig såhär. Nu ser jag fram emot läsåret 2009!
För att ge en bra upplevelse använder vi teknik som cookies för att lagra och/eller komma åt enhetsinformation. När du samtycker till dessa tekniker kan vi behandla data som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats. Om du inte samtycker eller om du återkallar ditt samtycke kan detta påverka vissa funktioner negativt.
Funktionell
Alltid aktiv
Den tekniska lagringen eller åtkomsten är absolut nödvändig för det legitima syftet att möjliggöra användningen av en specifik tjänst som uttryckligen begärts av abonnenten eller användaren, eller för det enda syftet att utföra överföring av en kommunikation över ett elektroniskt kommunikationsnät.
Alternativ
Den tekniska lagringen eller åtkomsten är nödvändig för det legitima syftet att lagra inställningar som inte efterfrågas av abonnenten eller användaren.
Statistik
Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för statistiska ändamål.Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för anonyma statistiska ändamål. Utan en stämningsansökan, frivillig efterlevnad från din Internetleverantörs sida, eller ytterligare register från en tredje part, kan information som lagras eller hämtas endast för detta ändamål vanligtvis inte användas för att identifiera dig.
Marknadsföring
Den tekniska lagringen eller åtkomsten krävs för att skapa användarprofiler för att skicka reklam, eller för att spåra användaren på en webbplats eller över flera webbplatser för liknande marknadsföringsändamål.
Lämna ett svar